آموزشگاه آرایشگری هنرسرا
پاکسازی پوست
آموزشگاه آرایشگری هنرسرا

آموزش آرایشگری حرفه ای و تخصصی در کلیه رشته های مختلف آرایش و مراقبت صورت، پوست، مو و ناخن در آموزشگاه آرایشگری هنرسرا
دریافت مدرک معتبر از سازمان فنی و حرفه ایی ایران و گواهی معتبر از آموزشگاه

ارتباط با ما

پارافين تراپي چيست؟ مزایا و معایب

فهرست محتوا
 • پارافین تراپی چیست ؟
 • تاثیر پارافین تراپی در روشن شدن پوست چیست ؟
 • چگونه در منزل پارافین تراپی انجام دهیم؟
 • پارافین تراپی صورت چگونه انجام می شود؟
 • مزایا و معیاب پارافین تراپی چیست؟

آموزشگاه آرایشگری هنرسرا تلاش کرده است در مقاله “پارافین تراپی چیست؟ مزایا و معایب” به تمامی سوالات مطرح شده پاسخ دهد. و همچنین با برگزاری کلاس دوره آموزش پاکسازی و مراقبت از پوست شامل دوره آموزش پاکسازی پوست، آموزش اپیلاسیون و… هنرجویان عزیز را در این مسیر همراهی کند.

پارافين تراپي چيست؟

پارافين تراپي روشی است كه به تازگي براي تسكين و بهبود درد هاي عضلاني، درد هاي مفاصل، درد هاي دست و پا و همچنين شادابي پوست بسيار موثر است. همچنین باعث گردش خون در قسمت هاي اعمال شده خواهد شد. اين نوع درمان نيز موجب افزايش توان حركتي براي كساني كه به آرتروز، بوريست و . . . مبتلا شده اند، مي شود.

در پارافين­ تراپي از روغن گرم شده پارافين استفاده مي كنند؛ پارافين ماده اي بي رنگ، بي بو، جامد و سفيدي است كه از هيدروكربن هاي اشباع شده ساخته مي­شود.

پارافين درماني به دليل بي بو، بي رنگ و بي مزه بودن پارافين و همچنين گرمازايي آن افراد زيادي را علاقه مند به انجام اين كار كرده است.

پارافین تراپی

مزاياي پارافين تراپي

روشن كننده پوست

گرمازايي پارافين موجب باز شدن رگ هاي خوني و گردش بيشتر خون مي شود كه اين امر سبب شفافيت بيشتر پوست خواهد شد.

كاهش چين و چروك

موم پارافين قابليت حفظ حرارت را دارد بنابراين از اين ويژگي براي آرام سازي عضلات و كاهش چين و چروك و انعطاف پذيري عضلات صورت استفاده مي شود.

مرطوب كننده پوست

پارافين درماني در لطيف كردن پوست بسيار موثر است، روي پوست و جوانسازي آن تاثير چشمگيري مي گذارد. تاثيري كه پارافين تراپي بر روي پوست مي گذارد آثارش حتي بعد از انجام اين كار باقي خواهد ماند و در از بين بردن سلول هاي مرده پوست نقش به سزايي دارد.

تسكين درد

پارافين به دليل گرمايي كه ايجاد مي كند باعث گردش خون بيشتر و كاهش درد افراد مي شود.

رفع سوختگی پا

كمك به درمان يا جلوگيري از سوختگي­هاي پاي نوزادان

پیشگیری از عرق سوز

كاهش دهنده اصطكاك سطح تماس پوست بدن با لباس كه اين كار باعث جلوگيري از عرق سوز شدن و حساسيت مي شود.

حالت دهنده مو

به عنوان حالت دهنده در محصولات آرايشي آقايان، براي حالت دادن به موها استفاده مي شود.

جلوگيري از پيري زودرس

پارافین منافذ پوست را باز کرده و با حذف سلول های مرده پوست، رطوبت پوست را افزایش می دهد؛ همچنین به پوست کمک می کند تا چربی های طبیعی خود را حفظ کند. در نتیجه باعث لطیف تر و نرم شدن پوست می شود.

مجموع اين فوايد است كه سبب شده پارافين تراپي به عنوان يك روش درماني در بهبود مشكلات پوستي و مفصلي كمك بسیار زیادی به افراد كرده باشد.

معایب پارافین تراپی

اما پارافين تراپي علاوه بر اين مزايا معايبي نيز دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • اگر داراي پوست حساسي هستيد، پارافين تراپي مي تواند باعث بروز خارش بر روي پوست شما شود.
 • انتقال گرما مي تواند باعث قرمزي پوست شما شود.
 • همچنين در مواردي كه افراد داراي گردش خون ضعيف، بي حسي دست و پاها، بيماران دیابتي و كساني كه از زخم باز برخوردارند توصيه مي شود از پارافين تراپي استفاده نكنند.

انواع پارافين تراپي

پارافین تراپی صورت

پارافين تراپي صورت

در اين روش از پارافين گرم بر روي پوست استفاده می کنند و با حرارتي كه روي لايه هاي زيرين پوست ايجاد مي شود، موجب باز شدن منافذ پوست شده تا پوست تنفس عميق تري داشته باشد؛ پس باعث كلاژن سازي آن نیز خواهد شد؛ به همين دليل است كه پارافين تراپي را لايه برداري عميق پوست نیز می نامند، اين لايه برداري عميق موجب از بين رفتن تيرگي پوست شده و همچنین با افزايش خون رساني باعث شفافيت و نرمي پوست صورت خواهد شد. پارافين تراپي صورت مي تواند روند پيري پوست را كاهش دهد.

مراحل انجام پارافين تراپي صورت

 • تمیز کردن صورت از هرگونه آلودگی و چربی
 • ماساژ صورت به وسيله كرم ها يا لوسيون هاي مخصوص مرطوب زا
 • استفاده از پارافين بهداشتي
 • ماساژ ريلكسي صورت با روغن هاي گياهي

روش صحيح پارافين تراپي صورت

ابتدا با محلول هاي پاك كننده مواد آرايشي هر گونه چربي را از روي پوست پاك كرده و با مواد بهداشتي صورت را ضدعفوني می کنند تا براي پارافين تراپي آماده شود؛ بعد از آن موهاي فرد را توسط يك كلاه جمع كرده و تمام قسمت هاي صورت را با كرم مرطوب كننده به مدت چند دقيقه ماساژ می دهند.

در مرحله بعد بايد يك لايه ي محافظ روي پوست قرار بگيرد كه پوست دچار سوختگي نشود. لايه ي محافظ شامل يك پارچه ضخيم است كه چشم ها، بيني و دهان فرد از آن خارج است. در ادامه دستگاه پارافين تراپي را روشن كرده و تست حرارت را با يك قلم بزرگ انجام مي دهند و بعد، تمام پوست صورت را به پارافين آغشته مي كنند. ١٥دقيقه صبر می کنند و در پايان، لايه ي محافظ را برداشته و صورت را با روغن هاي گياهي ماساژ مي دهند.

پارافين تراپي دست

پارفین تراپی دست

در اين روش از پارافين گرم بر روي پوست دست استفاده مي شود كه دماي آن بايد ٥٠ درجه سانتيگراد باشد تا باعث سوختگي در افراد نشود. قبل از شروع كار بايد دست ها را با آنتي باكتريال شست و شو دهیم تا عاري از هرگونه چربي و آلودگي باشد و سپس خشك كرده و به مدت 5 دقیقه دست ها را با كرم مرطوب كننده ماساژ دهید سپس با پارافين آماده شده دست ها را ماساژ دهید، و به مدت ٣٠ دقيقه از دستكش هاي حوله اي استفاده کنید و در آخر دست ها را با روغن هاي گياهي ماساژ دهید که باعث لطیف و نرم شدن پوست دست ما می شود.

پارافين تراپي پا

مي دانيم كه پارافين ظرفيت حرارتي بسيار بالايي دارد در نتيجه اين توانايي را دارد كه گرما را مدت بيشتري روي پوست نگه دارد. پارافین تراپی پا همانند پارافین تراپی دست انجام می شود.

قبل از هر چيزي بايد پاها را با آنتي باكتريال به خوبي شست و شو دهیم تا داراي آلودگي و چربي نباشد سپس با كرم ها و لوسيون هاي مرطوب زا به مدت ٥ دقيقه ماساژ دهید تا نتيجه عكس نداشته باشد و پوست را خشك كند، بعد از آن پارافين را گرم کنید تا به درجه ٥٠ سانتي گراد برسد و پاها را درون پارافين قرار دهید. اين كار را چندين بار تكرار كرده تا لايه اي از پارافين روي پوست قرار گيرد؛ سپس روي اين لايه ي نازك كيسه نايلوني قرار دهید و ٣٠ دقيقه صبر کنید بعد از این مدت پارافين ها را از پا جدا كرده و با روغن هاي گياهي ماساژ دهید. اين كار مي تواند باعث تسكين درد پاها و همچنين از بين برنده پوسته، ترك هاي پوستي و خشكي پوست پا شود.

پارافین تراپی پا

پارافين تراپي زانو

اگر جز كساني هستيد كه از آرتروز زانو و يا دردهاي زانو رنج مي برند، خوب است بدانيد كه پارافين تراپي نقش چشم­گيري در روند بهبود درد ها دارد. در اين روش بايد چندين بار پارافين آب شده را روي زانو ريخته تا لايه نازكي روي زانو ايجاد شود و سپس ٣٠ دقيقه صبر کنید تا زانو حرارت توليد شده از پارافين را به خود جذب كند و بعد از آن، پارافين ها را پاك كرده و زانو را با روغن های گياهي ماساژ دهید.

پارافين تراپي زيربغل

پارافين تراپي براي رفع تيرگي و سياهي زيربغل استفاده مي شود.

مراحل انجام پارافين تراپي زيربغل

 •  استفاده از اسكرپ همراه با ماساژ
 •  استفاده از دو نوع نمك دريايي همراه با ماساژ
 •  استفاده از ماسك مخصوص
 •  ماساژ با روغن هاي مخصوص روشن كننده

تيرگي زير بغل مي تواند ناشي از استفاده از تيغ، استفاده از اسپري هاي ضدتعريق و . . . باشد كه با اين روش رفع خواهد شد.

پارافين تراپي جهت رفع تيرگي پوست

در قسمت هايي از بدن مانند سر زانوها، زير بغل، كشاله ران، آرنج ها و . . . دچار تيرگي مي شود. يكي از روش هاي از بين برنده اين تيرگي ها پارافين تراپي است كه علاوه بر از بين بردن تيرگي پوست باعث نرمي و رطوبت آن قسمت از بدن مي شود.

ما در این قسمت از سایت بخشي از انواع پارافين تراپي را بيان كرديم بخاطر بسپارید كه پارافين تراپي را مي توان براي هر قسمت از بدن كه دچار درد يا تيرگي شده باشد استفاده كرد.

مراکز انجام پارافین تراپی

مراكز انجام پارافين تراپي

براي انجام پارافين تراپي مراكز مختلفي بسته به نیاز شما وجود دارد؛ يعني اگر بخواهید براي كاهش درد در بعضي از قسمت هاي بدن از پارافین تراپی استفاده کنید بايد به كلينيك هاي درماني مراجعه كنيد تا به صورت علمي برايتان انجام دهند اما اگر دليل شما از انتخاب پارافين تراپي جنبه زيبايي دارد، مي توانيد به سالن هاي زيبايي كه خدمات پارافين تراپي را انجام مي دهند، مراجعه كنيد.

تاثيرات مثبت پارافين تراپي

پارافين تراپي امري موثر در جلوگيري از پيري زودرس پوست است كه مي تواند تاثيرات مطلوبي را روي آن بر جاي بگذارد. پارافين تراپي خاصيت جوان سازي دارد،تيرگي هاي پوست را از بين برده و به پوست شادابي و لطافت مي بخشد.

پارافين تراپي همچنین باعث افزايش دامنه حركتي مفاصل و افزايش توان حركتي در كساني كه به آرتروز دچار هستند مي شود. همچنین كمك شاياني در آبرساني به پوست دارد و تاثير به سزايي در رشد ناخن ها به همراه خواهد داشت. البته به دليل اين كه پارافين تراپي خاصيت گرما بخشي دارد بايد زيرنظر يك متخصص اين كار را انجام داد تا از خطرات احتمالي جلوگيري شود .

روش پارافين تراپي

بنا به مراكزي كه مي خواهيد در آن پارافين تراپي انجام دهيد روش هاي مختلفي را انتخاب می کنند. اگر به كلينيك ها و سالن هاي زيبايي رفته باشيد متوجه می شوید که آنها ابتدا قسمتي كه مورد نياز است را به طور كامل با آنتي باكتريال شسته و سپس با كرم ها و لوسيون هاي مرطوب كننده ماساژ مي دهند بعد از آن پارافيني كه دماي آن ٥٠ درجه سانتيگراد است را روي سطح پوست قرار مي دهند و این کار را چندين بار تكرار می کنند؛ سپس٣٠دقيقه صبر كرده و پارافين را جدا می کنند. و در انتها با روغن هاي گياهي مانند روغن نارگيل و روغن بادام ماساژ مي دهند. در بعضي از قسمت هاي بدن مانند پوست صورت كه حساس است قبل از اين كه پارافين را روي پوست قرار دهند، يك لايه محافظ روي آن قرار مي دهند تا دچار سوختگي نشود. در بعضي مواقع براي اينكه حس خوبي به فرد منتقل شود، از پارافين هاي معطر نیز استفاده مي­كنند.

برخی از نكات مهم در خصوص پارافين تراپي

 • پارافين بايد حالت نرم و كرم مانند داشته باشد كه بتواند روي پوست قرار گرفته و جذب شود.
 • بايد بعد از پارافين تراپي حتماً باید دست ها را شست و اضافه هاي پارافين از روي ناخن برداشته شود.
 • بهتر است از يك كيسه نايلوني يا دستكش حوله اي استفاده شود تا به پوست دست آسيبي نرسد.
 • حتماً بايد لوازمي كه استفاده مي شود بهداشتي و يكبار مصرف باشند.
 • درجه حرارت بايد حتماً تنظيم باشد.

پارافين تراپي در منزل

پارافین تراپی در منزل

شما مي توانيد پارافين تراپي را در منزل نيز انجام دهيد.

وسايل مورد نياز:

 • حدود ٢كيلوگرم پارافين
 • دو قابلمه درون هم براي جوشاندن
 • پيمانه مدرج براي اندازه گيري
 • روغن معدني
 • ظرف پلاستيكي چرب شده
 • دماسنج
 • روغن زيتون
 • كيسه ي پلاستيكي قابل مهم و موم كردن
 • حوله يا دستگيره
 • زمان سنج (تايمر)
 • دستمال كاغذي
 • مرطوب كننده

نكته مهم: دستگاه هاي گرم كردن پارافين در بازار موجود است كه اگر چنين دستگاهي تهيه كرديد بايد حتماً مانند دستورالعملش عمل كنيد.

گام نخست در پارافين درماني آب كردن پارافين است كه مي توان از دو قابلمه يا دستگاه هاي مخصوص آن استفاده كرد. ٢كيلوگرم پارافين را درون قابلمه كوچكتر ريخته و آن را درون قابلمه بزرگتري قرار دهید؛ كف قابلمه بزرگتر را آب ريخته و روي شعله ملايم بگذاريد. يك پيمانه روغن معدني به آن اضافه كنيد. وقتي پارافين كاملا آب شد، قابلمه را از روي شعله برداشته و در طرف پلاستيكي چرب شده بريزيد. صبر كنيد تا لايه ي نازكي روي آن ببندد و دماي آن به ٥٠درجه سانتيگراد برسد. چند قطره روغن زيتون را روي ناحيه اي از بدن كه مي خواهيد پارافين درماني كنيد، بماليد و سپس آن قسمت از بدن را به پارافين آغشته كرده و اجازه دهيد تا خشك شود و بعد، دوباره اين كار را تكرار كنيد؛ اين فرايند را آنقدر تكرار كنيد تا حداقل ١٠ لايه پارافين روي سطح پوست قرار گيرد. بعد از تشكيل ١٠لايه يك كيسه بزرگ پلاستيكي روي آن بكشيد و سپس به مدت ١٥تا٢٠دقيقه حوله را دور آن بپيچيد، بعد از آن كيسه و حوله را از بدن جدا كنيد و با دستمالي نرم پارافين را از روي پوست پاك كنيد و سپس روي پوست خود مرطوب كننده بماليد.

عوارض پارافین تراپی

برخی از عوارض جانبي پارافين تراپي

عرق سوز شدن

اگر پوست حساسي داريد ممكن است بعد از وكس عرق سوز شويد.

گردش خون ضعيف

پارافين درماني براي كساني كه مبتلا به فشار خون، ديابت و يا واريس هستند مناسب نيست زيرا ممکن است که باعث از دست دادن حسگر گرمايي شده و مانع گردش خون شوند.

پوست خراش برداشته

از آن جایی که پارافين از نفت خام تشكيل شده است مي تواند باعث خراش پوست شده و به پوست آسيب برساند.

آتش سوزی

اگر پارافين درماني را در خانه انجام مي دهيد مراقب باشيد پارافين را بيش از اندازه گرم نكنيد چون باعث آتش سوزي مي شود.

موارد منع پارافين تراپي صورت و پا

 • بيماران دیابتي
 • بي حس دست يا پا
 • هرگونه زخم هاي باز پوستي
 • گردش خون ضعيف

اگر داراي پوست حساسي هستيد ممكن است بعد از پارافين درماني پوست تان دچار التهاب و تورم شود اين به دليل اين است كه پارافين از مواد نفتي تشكيل شده است.

هنگام شروع درمان حرارت نبايد بيش از ٥١,٧ باشد، زيرا باعث آتش سوزي مي شود.

کلام آخر

چه مدت زمانی می توانیم پارافین را نگهداریم؟

مدت زمان ماندگاری پارافین به طور متوسط دو سال است.

فاصله زمانی برای انجام پارافین تراپی چقدر است ؟

این فاصله زمانی وابسته به هدف شما برای پارافین تراپی است. اگر برای تسکین درد اینکار را انجام می دهید می توانید حتی دوبار در روز یکبار صبح و یکبار شب انجام دهید. اما اگر برای جوانسازی و زیبایی پوست است حداقل دو هفته باید فاصله زمانی داشته باشد.

بعد از پارافین تراپی دست و پا چه کاری باید انجام دهیم ؟

بعد از پارافین تراپی باید که دست ها و پاها را به طول کامل شسته شوند، اضافه های پارافین را از روی ناخن پاک شده و با سوهان و لاک به ناخن ها رسیدگی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on telegram
Share on pinterest
Share on pocket
Share on whatsapp